Den omtalade boken Brottarbröder : en fight för livet” om bröderna Martin och Jimmy Lidbergs tuffa uppväxt och framgångsrika idrottskarriär, är nu i utvecklingsfasen för att bli film i regi av den prisbelönte regissören Daniel Fridell.
Storyhood är med under utvecklingsfasen av filmprojektet. Och vi precis som alla andra inbladade tror att bröderna Lidbergs historia har potential att bli en fantastiskt stark och viktig film som berättar en historia som kan beröra en stor del av den svenska befolkningen, men även nå en utländsk publik.
”Jag har påbörjat manusarbetet tillsammans med bröderna Lidberg och Theodor Lundgren, som skrev boken. Alla tv-kanaler och distributörer vi pratat med är intresserade och vi planerar att spela in under sommaren 2022”, säger Daniel Fridell
Bröderna Lidbergs historia är en känslomässig berg- och dalbana. Det är en makalös framgångsaga om två brottarbröder från Farsta som kämpar sig till den absoluta toppen och rakt in i svenska folkets hjärtan. Men det är också en historia med en becksvart baksida. En värld där spel, missbruk och kriminalitet hotar att rasera en hel familj. Samtidigt som bröderna vinner SM, VM, och OS medaljer, gör de allt för att hålla den andra världen borta, en värld full av svek, lögner och dödshot. De fightas på mattan men deras största fight är på hemmaplan. Brottarbröder är en hårdkokt och gripande uppväxtskildring om broderskap, kamp och hur ens inre driv kan ta en till oanade höjder, eller rakt ut över stupet.
Här kan ni se Martin och Jimmy Lidberg när de gästade programmet Malou Efter Tio och pratade om boken.
Håll koll, det här är blir en film ni inte vil missa. Tills dess, läs gärna boken ”Brottarbröder : en fight för livet!