Twitter
Facebook
LinkedIn
WhatsApp

Snart premiär för podden Storyhood Doc

Snart är det premiär för det första avsnittet av vår podcast Storyhood Doc där vi kommer att publicera intressanta intervjuer, dokumentärer och utdrag från våra ljudböcker och andra projekt.

Podcasten hittar ni på alla de vanliga plattformarna för podcast som Itunes, Spotify osv … sök på Storyhood Doc och prenumerera så missar ni inga avsnitt.

Fler blogginlägg

Blogg

Rapport från krigets Ukraina

Cyril Hellman från Kiev Journalisten och författaren Cyril Hellman som också driver podcasten “Cyril & Stig” har tillsammans med en norsk kollega åkt till kriget i Ukraina för att rapportera från kriget som har chockat oss alla, ett fullskaligt krig i Europa inte långt från Sverige. Cyril Hellman och hans kollega anlände igår till huvudstaden

Läs mer »
Blogg

The Mindful Society

Otto Simonsson är forskare på Oxford University, där han studerar hur meditation och mindfulness påverkar ens tänkande kring politik och miljö. Nu är han aktuell med ljudboken The mindful society.

Läs mer »
Blogg

Gammal är alltid äldst

Vi släpper ljudboksversionen av den humoristiska skrönan ”Gammal är alltid äldst” av författaren och entreprenören Carl Plogbäck Den nittioett år gamla kemisten Willy hittar efter mer än fyrtio års forskning äntligen lösningen på ett preparat som gör äldre människor unga på nytt. Det finns emellertid ett problem. För att säkra produktionen till landets pensionärer behövs

Läs mer »
Scroll to Top